Jakie korzyści niesie nauka języków obcych od najmłodszych lat?

Dzieci, które poznają świat, maja dużą łatwość uczenia się nowych rzeczy. Szybko opanowują mowę i nowe słownictwo (i oczywiście wiele innych umiejętności). W związku z tym, już od najmłodszych lat warto wprowadzać w ich życie naukę tego, co przyda im się w późniejszym życiu. Mowa tutaj o języku obcym.

Kiedy i jaki język na początek?

Nie istnieje tutaj idealny wiek dziecka, w jakim powinno ono rozpocząć naukę języka. Niektórzy rodzice z obco brzmiącymi wyrazami zapoznają już swoje dwulatki, inni zaczynają naukę na poziomie szkoły podstawowej. Jednak obecnie opcją najpopularniejszą stała się nauka języka obcego w przedszkolu. Zawsze jednak warto trzymać się tu zasady: jeśli dziecko w pierwszych latach życia nie wykazuje większego zainteresowania nauką języka, decyzję te warto odłożyć na nieco później – radzi nauczycielka ze szkoły językowej Metropolitan Language Professionals. Kiedy dzieci chętnie powtarzają słówka, naukę można kontynuować. Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi na to, który język zaproponować dziecku na początek. Ze względu na światową popularność i użyteczność zazwyczaj jest to język angielski. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by był to język hiszpański albo włoski.

dziewczynka - nauka języka obcego

Jakich zasad warto przestrzegać w nauce najmłodszych?

Kiedy dziecko rozpoczyna swoją przygodę z językiem obcym, warto pamiętać o tym, że:

  • niezależnie od wieku, na początku zawsze warto przyzwyczajać jest malucha do dźwięków w obco dla niego brzmiącym języku,
  • naukę języka, wymowę słówek, warto zostawić specjalistom (lepiej, by na początku drogi nie zaszczepiać dziecku błędów, które potem trudno będzie skorygować),
  • nauka powinna przybierać jak najbardziej zróżnicowane formy, wtedy stanie się przyjemnością, a nie obowiązkiem,
  • dobrym pomysłem jest nauka przez zabawę, to znaczy podsuwanie dziecku gier, piosenek i zabawek w języku obcym (maluch miło spędzi czas, a jednocześnie osłucha się z językiem i często nauczy nowych słówek),
  • pomoce naukowe muszą być dostosowane do wieku dziecka: na początku będą to czasopisma i kolorowe książeczki, dopiero później pojawić się mogą słowniki i zeszyty z gramatyką,
  • nauki języka nie powinno traktować się jako obowiązku, ale jako rozwijanie talentu.

Najważniejsze jest zawsze obserwowanie reakcji: jeśli dziecko jest żywo zainteresowane językiem, można zapisać je na zajęcia dodatkowe.

Korzyści płynące z nauki języka od najmłodszych lat

Dzieci, które zaczną naukę języka obcego w wieku przedszkolnym mają największą szansę na bezproblemowe przyswojenie systemu dźwiękowego tego języka. Dzięki temu z czasem mogą mieć dobrą wymowę (będą lepiej zrozumiałe dla tych osób, dla których dany język jest ojczystym). Jednocześnie plastyczność dziecięcego mózgu sprawi, że poznając swój język, będą też bardziej podatne i wyczulone na poznawanie i przyswajanie obcych dźwięków i melodii innego języka. Co ważne, małe dzieci lepiej (niż dorośli) rozumieją ze słuchu, bo dobrze tolerują nieznane im wyrażenia i uczą się wychwytywać ogólny sens wypowiedzi. Bardzo dużym plusem jest również to, że dzieci nawet kiedy popełnią błędy, nie będą czuć skrępowana. Dzięki temu każdego dnia chętnie będą wracać do dalszej nauki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *