Bajki terapeutyczne

Świat bajek jest jednym z najpiękniejszych stworzonych przez człowieka. Bajki mają szczególne znaczenie w okresie dzieciństwa, choć zagorzali fani tej literatury nawet w starszym wieku z chęcią sięgają po ten klasyk. Bajki posiadają szereg zalet, przede wszystkim dzięki nim dzieci dowiadują się nowych rzeczy o świecie, to także pierwsze książki z ilustracjami oraz pomocne przy nauce literek i czytania. Świat bajek tworzy porywające wizje odsłaniające prawdziwe pragnienia ludzkości ze wszelkich kultur. Poza tym powszechnie wiadomo, iż dzieciom, którym od najmłodszych lat czytane są bajki łatwiej jest zaadaptować się w nowym otoczeniu, zasypiają w poczuciu bezpieczeństwa, a jednocześnie poznają wielokulturowy świat, egzotyczne owoce, zwierzęta oraz przesądy i zachowania.

bajka - książka

Bajki inne niż wszystkie

Bajki same w sobie są wyjątkowe, w rosyjskich dominują ludowe motywy związane z lisem, zającem, kogutami oraz zwierzętami domowymi, Niemcy z kolei ukochali sobie bajki o ludzkich przygodach, w Polskiej tradycji z kolei głównie spotykamy się z bajkami – legendami, które mają uszlachetniać młode pokolenie, nierzadko występują motywy fantastyczne, jak rusałki, wodnicy, krasnale (czyli nieformalni mieszkańcy wsi i lasów). Wiele bajek wywodzi się także z podań, stąd po dziś dzień możemy poznawać już od kołyski wiele historii związanych z naszym krajem, na przykład opowieść o syrence Warszawskiej, czy Wandzie, która nie chciała Niemca. Jak widać polskie bajki silnie nacechowane są symboliką narodową, co sprawia, iż uczą one także pokory oraz patriotyzmu i szacunku do ojczyzny. Od pewnego czasu dużą i zasłużoną popularnością (trend przybył z Zachodu) cieszą się także bajki terapeutyczne. Bajki terapeutyczne to rozwiązanie dla każdego rodzica – bowiem pomagają one bez złości i stresu rozwiązać wiele problemów dziecka, takich jak moczenie się w nocy, strach przed zasypianiem w swoim łóżeczku, strach przed przedszkolem, zabawą z dziećmi, trauma po stracie bliskiej osoby i tak dalej. Konstrukcja bajek terapeutycznych polega na tym, iż bajka jest po pierwsze przystosowana do wieku dziecka (im mniejsze dziecko tym powinny występować krótsze zdania, bardziej proste, z zastosowaniem podstawowych zwrotów). Bajki terapeutyczne bardzo często wykorzystują motyw fantastyczny, jednakże samo rozwiązanie problemu bohatera (bohater powinien być podobny do naszego dziecka pod kątem cech, jakie sobą prezentuje) musi być realne, to znaczy takie, które rzeczywiście mogłoby się wydarzyć. Inną nazwą oddającą sedno bajek terapeutycznych jest określenie bajki pomagajki.